„Za naším výkupem vkladových pohledávek vůči Sberbank není spekulace na to, že by výnos z následné insolvence byl vyšší, než kolik nyní za pohledávky nabízíme. Hodláme s pohledávkami dále aktivně pracovat, nikoli pouze čekat, jaké procento na ně bude jednou vyplaceno,“ vysvětluje Indra.
Fondu IFIS se podařilo u Sberbank dosáhnout zápočtu vzájemných pohledávek, tedy bankovních vkladů a úvěrů. Proto se nabízí, že by právě s technikou zápočtu mohl IFIS v rámci likvidace pracovat. Marek Indra to jako jednu z možností, jak naložit s nakoupenými pohledávkami, nevyloučil.
Podle Michala Žižlavského je však zatím prodej pohledávek sázkou do loterie. „Velká část věřitelů jsou firmy, družstva, obce a kraje. Jejich představitelé musí jednat s péčí řádného hospodáře a k tomu potřebují informace. Zatím nemáme oficiální výstupy z činnosti likvidátorky,“ vysvětluje právník. „Nevíme také, jak přesně bude probíhat zpeněžování aktiv Sberbank. Proto je obtížné kvalifikovaně odhadovat výši uspokojení pohledávek. Takže ten správný čas pro jejich prodej možná teprve přijde,“ dodal.
Do hry vstoupila také investiční skupina Natland. Ta ve společném postupu s LitFin a za podpory Asociace malých a středních firem nabízí možnost financování vymáhání nároků poškozených klientů, tzv. litigační financování.
„Pro klienty to znamená, že hradíme veškeré výdaje na právní zastoupení a soudní poplatky,“ konstatoval Václav Žalud, šéf restrukturalizací a litigace skupiny Natland a advokát kanceláře Glatzová & Co. V případě výhry si uskupení vezme procentuální odměnu.
Vzhledem k tomu, že municipality získaly příslib pomoci od státu, cílí Natland hlavně na malé a střední podniky. „Pro ty může být proces mimořádně nepřehledný a jejich individuální nároky proti bance příliš malé,“ vysvětluje Žalud. S klasickým odkupem pohledávek Natland počítá jen v individuálních případech. Diskont by v takovém případě odpovídal míře převzatého rizika ztráty.
„To ale není naše hlavní strategie. Nespekulujeme na zisk z rozdílu mezi nákupní cenou pohledávky a mírou jejího uspokojení. Snažíme se dosáhnout co nejvyššího uspokojení pohledávek klientů,“ popsal advokát Václav Žalud.
Jednou z variant řešení, které Natland zmiňuje, je započtení nakoupených pohledávek vůči úvěrům ve Sberbank. „Navíc řada klientů může dostáhnout na refinancování, což je nejvýhodnější řešení jak pro banku, tak pro poškozené klienty,“ dodal Žalud.
Insolvence
Insolvenční správce Michal Žižlavský si myslí, že Sberbank neskončí v likvidaci, ale půjde do insolvence.
„Když se potvrdí informace o kvalitě portfolia úvěrů, které poskytovala Sberbank, a když se likvidátorka vyhne soudním sporům, může na věřitele čekat v insolvenčním řízení poměrně slušné uspokojení, podstatně vyšší než 50 procent,“ míní. „Nebude to ale zadarmo. Bude to vyžadovat aktivní výkon věřitelských práv,“ podotkl.
V likvidačním řízení by se měli jednotliví věřitelé vyplácet až po zpeněžení všech aktiv banky. Žádný by přitom neměl mít výsadní postavení.
Naproti tomu v insolvenčním řízení mají někteří věřitelé přednost. Tam mohou být pohledávky uspokojovány postupně prostřednictvím částečných rozvrhů.
Jak se uspokojují věřitelé
„Na pomyslném vrcholku stojí pohledávky tzv. „zapodstatové“ a jim postavené na roveň,“ popisuje advokát Jiří Hartmann. To jsou například pohledávky spojené se samotným procesem insolvence, náklady spojené s udržováním a správou majetku dlužníka nebo mzdy jeho zaměstnanců. Tyto pohledávky jsou uspokojovány v maximální možné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku.
Na dalším místě žebříčku stojí zajištěné pohledávky například zástavním právem k nemovitosti. Ty se primárně uspokojují ze zpeněžení předmětu, kterým jsou zajištěny. Až teprve nezajištěné pohledávky se standardně uspokojují v rámci závěrečného rozvrhu.
„Nejprve se uspokojí pohledávky Garančního systému finančního trhu, které vznikly vyplacením náhrad za pojištěné vklady do výše 100 tisíc eur. Poté se uspokojují mj. pohledávky klientů banky v rozsahu, ve kterém přesáhly limit 100 000 eur. A až následně dochází k uspokojení ostatních nezajištěných věřitelů,“ říká Hartmann.
Po nich jsou poté uspokojováni držitelé specifických nepreferovaných dluhopisů a na samém konci stojí pohledávky vyplývající z účasti na společnosti nebo v družstvu.
Podle likvidátorky Sberbank Jiřiny Lužové je v insolvenci pravděpodobnost, že pohledávky věřitelů budou uspokojeny ve vysoké míře. Procento uspokojení si ale zatím netroufla odhadnout.
Podle výroční zprávy Garančního systému finančního trhu za rok 2020 míra uspokojení věřitelů bank, kterým ČNB vzala licenci a které pak vstoupily do likvidace nebo konkurzu, činila průměrně 31 procent z uplatněných pohledávek.
Rekordmanem mezi tuzemskými případy zkrachovalých bank je Česká banka a. s., jež o bankovní licenci přišla koncem roku 1995. Následný konkurz skončil až v září 2015. Dvacet let trvající trápení, ve kterém se nevrátily skoro žádné peníze.
Nutno připomenout, že případ Sberbank je jiný. Neskončila proto, že by byla v problémech nebo vytunelovaná. Ale kvůli napojení na Rusko. Proto může být i výtěžnost pohledávek vyšší.
Zdroj: Seznam Zprávy, 24. 5. 2022