Kauza zkrachovalé investiční firmy Arca Investments je hned po Sberbank CZ druhým největším bankrotem posledních desetiletí. Avšak zatímco ve Sberbank věřitelé dostanou první peníze zpět pravděpodobně již ve druhém pololetí letošního roku, v případy Arcy je výplata v lepším případě záležitostí příštích let. Přitom insolvence Arcy se táhne od začátku roku 2021, Sberbank zkrachovala před rokem.
Můžou za to mimo jiné průtahy kolem reorganizačního plánu Arcy. Vrchní soud v Praze totiž v únoru plán na reorganizaci Arcy smetl ze stolu a firma musí plán přepracovat. Část věřitelů prosazovala, aby na to nedostala více než 30 dní. Městský soud v Praze ovšem Arce stanovil termín až 120 dní, vyplývá z usnesení zveřejněném v insolvenčním rejstříku. Pak navíc bude muset o plánu znovu rozhodovat schůze věřitelů.
„Je nutné si uvědomit, že výše popsané zabere dle mého odhadu včetně opětovného rozhodování soudu a rozhodování o případných odvoláních nejméně třičtvrtě roku,“ řekl po únorovém usnesení vrchního soudu insolvenční správce Arcy Lee Louda.
Část věřitelů je s čtvrt rokem určeným na opravu plánu nespokojená. „Lhůtu 120 dní, kterou nyní soud prvního stupně povolil dlužníkovi na opravu vadného plánu, považujeme za extrémně dlouhou. Dlužník totiž již jednou vyčerpal celou prodlouženou zákonnou lhůtu na přípravu reorganizačního plánu v délce 240 dní,“ reagoval advokát Michal Žižlavský, který v případu zastupuje jednu z věřitelských skupin.
Firma musí dát do pořádku například hodnotu majetku spadajícího do reorganizace. Stále navíc není jasné, proč z Arcy odtékaly miliardové částky do firem v daňových rájích.
Vidina zhodnocení
Lidé a instituce svěřili Arce s vidinou zhodnocení kolem 20 miliard korun. Investice podnikali hlavně prostřednictvím směnek. To je cenný papír, který nepodléhá žádné regulaci. Arca Investments byla mateřskou firmou skupiny Arca Capital. Kromě velkého množství fyzických osob svěřili Arce peníze také například bytová družstva nebo církev.
Podstatou reorganizačního plánu je vytvoření nové firmy nazvané Noah. Do této společnosti se přesunou aktiva ze skupiny Arca Capital, o nichž firma tvrdí, že jsou životaschopná. V rámci Noahu se má majetek dále zhodnocovat. Do pěti let se pak prodá a peníze si rozdělí věřitelé. Ti se stanou také akcionáři Noahu. Arca tvrdí, že reorganizační scénář je pro věřitele výhodnější než konkurz.
Tuto verzi plánu schválili věřitelé většinou hlasů v červenci 2022. Již na vypracování tohoto prvního znění měla Arca celkem 240 dní. Přesto například Městské státní zastupitelství v Praze opakovaně vyjadřovalo pochybnosti o poctivosti reorganizačního plánu.
„Skupina věřitelů, kterou zastupuji, hlasovala proti schválení reorganizačního plánu, který připravil dlužník Arca Investments. Nesdílíme optimismus věřitelů, kteří plán podpořili. Z našeho pohledu tím vystavili dlužníkovi bianco šek,“ poznamenal advokát Žižlavský.
Arca však dlouhodobě tvrdí, že reorganizace bude pro věřitele výhodnější než konkurs. „Hlavními pilíři plánu je výrazné zjednodušení aktuální složité struktury, která obsahuje velké množství entit, včetně firem na Kypru a na Maltě, jejichž zpeněžení by bylo technicky velice obtížné i v případě konkurzu,“ uvedl již dříve Peter Janiga, manažer Arcy zodpovědný za restrukturalizaci.
Arca Capital, kterou Arca Investments zastřešovala, byla investiční skupinou rozkročenou hlavně mezi Česko a Slovensko. Do roku 2018 byl hlavní tváří holdingu investor Pavol Krúpa. Po jeho odchodu z většiny pozic ve skupině převzal její otěže Rastislav Velič. Potíže Arcy propukly naplno v roce 2020, když firmě došly peníze na výplatu směnek.
Zdroj: Seznam Zprávy, 28. 3. 2023