V pondělí oslavil Rastislav Velič v Bratislavě padesáté narozeniny, o den později mu ale v Praze věřitelé skupiny Arca k životnímu jubileu nadělili pořádně trpký dárek. V rekordním krachu česko-slovenské investiční skupiny Arca Investments s dluhy kolem 20 miliard korun totiž došlo po dvou letech ke zvratu. Věřitelé na úterní schůzi odmítli Veličův plán na reorganizaci skupiny a Arca tak zřejmě zamíří do konkurzu.
Pro Veliče a jeho tým advokátů z Dentons a poradců PwC je to tvrdá porážka. Právě oni plán pro dlužníka vypracovali a do poslední chvíle prosazovali. Avšak atmosféra ve věřitelském plénu, které se v minulosti už dvakrát přiklonilo právě k reorganizaci, se v posledních měsících změnila.
Ke krokům dlužníka se od začátku roku začali kriticky vyjadřovat jak insolvenční správce Lee Louda, tak členové věřitelského výboru v čele s J&T Bankou, někdejší spojenci. Tento obrat vyvrcholil právě na důležité schůzi.
V úterý se Veličovi definitivně rozpadla velká koalice věřitelů, která ho v dva roky trvající insolvenci udržovala u vesla.
„Je velká škoda, že ke změně názoru věřitelů došlo po dvou letech procesu a předchozích čtyřech kladných hlasováních. Bude potřeba důsledně sledovat, zda se insolvenčnímu správci podaří uspokojit pohledávky věřitelů alespoň do výše konkurzního znaleckého posudku. Jsme přesvědčeni, že reorganizace by stále byla zdaleka nejlepší variantou uspokojení věřitelů,“ uvedl po hlasování Peter Janiga, manažer pověřený přípravou reorganizace Arca Investments a Veličův spojenec.
Schůze začala v úterý kolem poledne, nejméně s hodinovým zpožděním oproti původnímu plánu. Na rozdíl od minulých jednání bylo obsazení o poznání slabší. Několik desítek věřitelů a jejich advokátů se vešlo do menšího ze sálů v Justičním areálu Na Míčánkách, přestože nachystána byla ještě vedlejší síň a telemost.
Z pohledu klíčových osob bylo obsazení slušné. Chyběl ale zakladatel skupiny Pavol Krúpa, velký Veličův kritik a nepřítel, který se v posledních měsících v Česku příliš neukazuje. Pobytu v zahraničí dal přednost také advokát Marek Indra, šéf a majitel fondu IFIS, který patří od začátku k největším kritikům Rastislava Veliče i jeho reorganizačního plánu. Chyběl také Jiří Tomola, insolvenční expert z Dentons a hlavní architekt dlužnické strategie.
Na jednání se ale objevil sám čerstvý padesátník Rastislav Velič, který přišel – možná náhodou – v doprovodu známého pražského pohledávkového „snajpra“ Petra Bujnocha, který dorazil jako vždy ve sportovním tričku a s červeným batohem na zádech. Ten na rozdíl od Veliče vydržel až do konečného verdiktu. Velič odešel už během dopoledních průtahů.
Klíčovému hlasování předcházela nepřehledná diskuse kolem prezentovaného plánu na skupinovou reorganizaci. Ta spočívá v převedení jednotlivých aktiv rozvětvené skupiny přes několik evropských zemí do nově vzniklé společnosti Noah. Dlužník to schytával zejména za nečitelné vztahy ke svým offshorovým entitám, kde má ležet značná část majetku. Slyšet byli zejména Michal Žižlavský, exministr Robert Pelikán zastupující Wiener Privatbank, ale také Ladislav Řehák, hovořící za část pohledávek IFIS. Týmu IFIS jako obvykle velel Jan Čermák s typickým sluchátkem na uchu.
Zásadním momentem byl ale ostrý postoj J&T Banky, která jakožto jediný zajištěný věřitel s pohledávkou bezmála půl miliardy korun, hlasovala osamocená v první skupině věřitelů. A ústy advokáta Petra Sprinze z advokátní kanceláře Allen & Overy plán reorganizace poprvé odmítla a ještě soudu adresovala dokument, ve kterém argumentovala, že reorganizační plán stejně nelze přijmout kvůli propadlým zákonným lhůtám.
Druhá rána pak přišla i v druhé a největší skupině, tedy u nezajištěných věřitelů. I zde byl plán poměrně jednoznačně odmítnut, ačkoliv ještě loni zde měl Velič bezpečnou většinu hlasů. V úterý ale z 12 miliard přítomných hlasů (12 miliard korun v nominální hodnotě pohledávek) se proti plánu postavilo přes 8 miliard. Loajalita se úplně rozpadla v největším věřitelském táboře, spolku AVEA, který zastupuje uznávaný advokát Tomáš Richter. Přes 70 procent věřitelů pod hlavičkou AVEA tak nakonec šlo proti plánu.
Veličův sen o dlužnické reorganizaci se tím definitivně rozplynul. Sám výsledek schůze pro HN komentovat nechtěl. Prý ještě není po všem.
Michal Žižlavský ihned soudu navrhl předběžné opatření, které by zbavilo dlužníka dispozičního oprávnění. Další vývoj má v rukou soudce Aleš Bartoš, který už avizoval, že ještě dá prostor pro případný věřitelský návrh na reorganizaci. Ten už dříve podal právě IFIS a také Jan Langmeier, další aktivistický advokát zastupující významný kmen věřitelů. V zákulisí se tedy má stále o čem jednat, ale scénář konkurzu už je blízko. I v rámci něho jsou rizika spojená s dohledáním majetku značná a získat pro věřitele alespoň deklarovaných devět procent z pohledávek bude nadmíru obtížné. Skupina přes nejrůznější entity investovala zejména do nemovitostí, patří jí také třeba personální agentura Manuvia a desítky firem v několika zemích.
Zdroj: Hospodářské noviny, 26. 7. 2023