Jednací síň 152 Městského soudu v Praze ve Slezské ulici zažila další perný den. Na místo, kde se již odehrávaly bitvy věřitelů Sberbank či skupiny Arca, tentokrát přišli řešit osud svých pohledávek věřitelé podnikatele Romana Petra.
Ten vybral přes miliardu korun na investiční projekty své skupiny RP Invest z oblasti energetiky, realit či zdravotnictví. Nejznámější věřitelé z řad bývalých fotbalových reprezentantů chyběli. Jejich místa zaujala plejáda známých insolvenčních advokátů v čele se zkušeným právníkem Michalem Žižlavským, který zastupuje Patrika Bergera, největšího individuálního věřitele s pohledávkou přes sto milionů korun, či dalšího fotbalového záložníka Štěpána Vachouška.
Naopak nechyběl sám Roman Petr, v typickém modrém obleku a s vysokým bílým límečkem osobně obcházel přítomné, přátelsky se zdravil s věřiteli a jejich advokáty. Několikrát se se svými emotivními výstupy snažil věřitele získat na svou stranu a vysvětlit důvody ekonomických problémů a také možné cesty z nich ven.
Čelil zejména ostrým výpadům pražské státní zástupkyně Karolíny Fialové, která uvedla, že jeho plán je motivován nepoctivým záměrem, když podle ní musel vědět už v roce 2018 o své úpadkové situaci. Petra podle očekávání nešetřil ani insolvenční správce Jan Koutný z advokátní kanceláře Indra–Šebesta, který už dříve uvedl, že v případu podle jeho zjištění zmizely věřitelům stovky milionů korun. I on věřitelům spíše rozmlouval cestu dlužnické reorganizace, když poukazoval zejména na špatné hospodaření jeho firem od roku 2018 po současnost.
„Prostá čísla z rozvahy jednotlivých firem ukazují jejich předlužení. Byl bych spíše pro to, aby dlužník už dál neřídil nic,“ uvedl mimo jiné správce.
Ale zejména Žižlavský nakonec zformoval alianci, která cestu dlužnické reorganizace podpořila. „Mám pokyn od klienta dostat zpět co nejvíce peněz. Musíme odlišit minulost, přítomnost a budoucnost. Nechceme dát dlužníkovi bianko šek, zároveň máme málo informací na to, abychom to chtěli teď rychle zavřít a prodat všechno za málo. Je třeba nastartovat proces pod kontrolou věřitelů,“ uvedl Žižlavský ve svém projevu. Podle něj věřitelský výbor na svém jednání ihned omezí dispoziční oprávnění dlužníka předběžným opatřením, a pokud něco nepůjde podle představ, možnost konkurzu je tu vždy.
Žižlavský zároveň stál za návrhem na čtyřčlenný věřitelský výbor, kde usedne jeho klient a někdejší záložník FC Liverpool či pražské Slavie i Sparty Patrik Berger. Spolu s ním také druhý největší věřitel – podnikatel Daniel Lukavský, a právnička Jitka Tutterová. Za zajištěné věřitele pak bude ve výboru společnost BluArts, která převzala pohledávky České spořitelny.
Samotné hlasování o způsobu řešení pak bylo i přes enormní tlak správce a státní zástupkyně přesvědčivé. Přes 95 procent přítomných věřitelů (sešlo se jich zde s pohledávkami v nominální hodnotě přes 600 milionů korun) podpořilo cestu reorganizace, kterou nachystá sám dlužník, tedy Roman Petr. Proti ní hlasoval například zmíněný zajištěný věřitel a člen nově zvoleného výboru, společnost BluArts.
Dirigentem schůze byla pak zkušená soudkyně Luďka Horajsová, menší rázná blondýna, ostřílená velkými insolvenčními kauzami nedávné minulosti jako Sberbank či Fair Credit.
Petr již dříve uvedl, že pokud se schválí reorganizace, tak sedmdesát procent z investice dostanou věřitelé nazpět.
Klíčovým pilířem má být energetická společnost Fadet, která pronajímá a prodává elektrocentrály a zároveň poskytuje pro státní společnost ČEPS takzvané podpůrné služby, které vyrovnávají napětí v přenosové síti. Podle Petra se jí daří dobře a v případě realizace další výstavby dalších generátorů může mít až miliardovou hodnotu.
Kromě ní patří do Petrovy skupiny rovněž zdravotnická skupina RP Clinic nebo řada realitních projektů, jako je Hradešínská residence na pražských Vinohradech či projekt Byty Sudoměřská na pražském Žižkově. Do majetku zahrnul správce i další Petrovy nemovitosti, ale také jeho osobní majetek včetně luxusních hodinek Chopard v hodnotě zhruba 300 tisíc korun a golfového vybavení přibližně za 250 tisíc.
Investory do svých projektů Petr získal zejména mezi bývalými špičkovými sportovci, a to hlavně z řad fotbalistů. Největším věřitelem je Patrik Berger, který přihlásil do insolvence pohledávku ve výši 132,7 milionu korun, další velcí věřitelé se rovněž rekrutují z řad bývalých fotbalových reprezentantů. Jde třeba o bývalého útočníka Milana Baroše, jehož pohledávku ve výši 26,3 milionu ale správce popřel. Dalším zvučným jménem mezi věřiteli je třeba Marek Heinz, který již do insolvence přihlásil pohledávku ve výši 13,6 milionu korun, brankář Tomáš Vaclík pak půjčil na Petrův byznys celkem zhruba 22,8 milionu. Tomáš Sivok přihlásil pohledávku ve výši 15,2 milionu a Tomáš Necid pak 12,2 milionu korun.
Lákal je na úrok nejčastěji sedm procent a podle Petra na nich investorům za více než dvacet let vyplatil přes miliardu korun.
Soud teď určí znalce, který ocení majetek skupiny Romana Petra, zatímco jeho tým bude pracovat na detailním reorganizačním plánu, jak peníze investorů alespoň částečně zachránit. O něm pak budou hlasovat věřitelé na další schůzi.
Zdroj: Hospodářské noviny, 24. 7. 2024